На Међународни дан Нелсона Манделе НПМ представља Годишњи извештај за 2019. годину
Заштитник грађана, симболично, на дан рођења бившег председника Јужноафричке Републике Нелсона Манделе који се Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација од 2010. године обележава као Међународни дан Нелсона Манделе у знак признања за његов допринос култури мира и слободе, представља извештај о активностима Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) у 2019. години.
У извештају су представљени налази и опште и појединачне препоруке за унапређивање стања у овој области и истакнуте активности које је неопходно предузети у правцу ефикасније борбе против тортуре и унапређења заштите људског достојанства.
НПМ је у 2019. години обавио 77 посета местима где се налазе или се могу налазити лица лишена слободе. Посећене су бројне полицијске управе и полицијске станице у њиховом саставу, Прихватилиште за странце, притворске јединице, затвори, психијатријске клинике и одељења у општим болницама, установе социјалне заштите домског типа, центри за азил, као и прихватни центри за мигранте. Такође, НПМ је током 2019. године започео са надзором над принудним удаљењем странаца и посетама војним објектима у којима се налазе просторије за извршење дисциплинских санкција које се састоје у забрани удаљења из посебних просторија у војном објекту.
Утврђено је да је у извештајном периоду у Републици Србији настављено са предузимањем активности на унапређењу заштите права лица лишених слободе и превенције тортуре и других облика злостављања, али да и даље постоје недостаци у организацији и поступању према лицима лишеним слободе, попут неадекватних смештајних услова, непостојања или неспровођења процедура, недостатка одговарајућег психо-социјалног третмана, неадекватне здравствене заштите и кадровских недостатака, који могу, нарочито у свом континуитету, попримити карактер нечовечног или понижавајућег поступања. С тим у вези, на основу утврђених неправилности у раду надлежним органима упућено је 198 препорука.
Имајући у виду да право на физички интегритет и људско достојанство спадају у основна људска права и да се забрана мучења у општем међународном праву третира као императивна норма која је обавезујућа за све државе, Република Србија је у обавези да спроводи активности и мере усмерене на обезбеђење пуног поштовања забране злостављања и унапређења стања у овој области. Овим извештајем настојали смо да томе допринесемо.