Представници Заштитника грађана учествовали на видео конференцији Омбдусмана ЕУ
Заменици заштитника грађана Слободан Томић, Наташа Тањевић и Јелена Стојановић и генерална секретарка стручне службе Заштитника грађана Оља Јовичић учествовали су данас на видео конференцији, којој је присуствовало више од 20 представника Омбудсмана држава чланица Европске уније и држава чланица које су у поступку прикључења Европској унији.
Основна тема конференције, коју је организовала омбудсманка Европске уније Емили О’Рајли, односила се на ефекте здравствене кризе изазване коронавирусом у области људских и мањинских права, посебно у остваривању и поштовању права рањивих група (старије популације, миграната, лица лишених слободе), али и последица по здравствени и социјални систем и даљи демократски и економски развој држава.
Од проглашења ванредног стања у Србији (15. марта 2020. године) Заштитник грађана је са посебном пажњом пратио поштовање и заштиту људских права у Србији, изјавила је заменица заштитника грађана Наташа Тањевић. Институција је била доступна грађанима седам дана у недељи, путем великог броја новоотворених телефонских линија, слањем притужби електронском поштом, али и изласком на терен. У заштити људских права посебна пажња била је посвећена рањивим групама, заштити права детета, жена, националних мањина, особама са инвалидитетом, мигрантима и лицима лишених слободе.
Тањевић је рекла да су у овом периоду представници НПМ-а наставили са посетама установама за извршење кривичних санкција, како би проверили на који начин се спроводе мере у борби против ширења коронавируса и како се у овим околностима обезбеђује остваривање основних права лица лишених слободе. Такође, посећено је неколико прихватних центара за мигранте и тражиоце азила, како би се пратило поступање према њима. НПМ је отворио посебну телефонску линију која је била доступна свих 7 дана у недељи у периоду од 8 - 22 часа и реаговао на сваку притужбу. Исход ових активности су препоруке које су упућене органима за отклањање уочених недостатака у раду.
Заштитник грађана је упутио мишљење Министарству правде у вези са остваривањем права на правично суђење и позвао га да предузме све мере из своје надлежности како би се омогућио приступ алтернативним средствима и начинима комуникације (Скајп) између окривљеног и браниоца у посебној просторији, без присуства трећих лица, уз вршење надзора само гледањем а не и слушањем, без ограничења трајања комуникације на 30 минута, у циљу стварања неопходних услова за обављање поверљивог разговора и припремања одбране окривљеног.
Поред бројних активности у овом, Заштитник грађана ће наставити и у наредном периоду да ради на заштити и унапређењу људских права и слобода, закључила је Тањевић.
Емили О’Рајли похвалила је активности Заштитника грађана које су предузете у погледу посета прихватним центрима за мигранте и праћењу поступања ове институције према њима.