Обележавање усвајања Опционог протокола уз Конвенцију против тортуре УН
Генерална скупштина Уједињених нација је 2002. године сачинила Опциони протокол уз Конвенцију против тортуре и других сурових, нељудских и понижавајућих казни и поступака, чији је циљ да успостави систем редовних посета местима где се налазе лица лишена слободе од стране независних међународних и домаћих тела, ради превенције тортуре и других сурових, нељудских или понижавајућих казни и поступака.
Тренутно, 89 држава из целог света је ратификовала или приступила Опционом протоколу, а 14 држава су потписале Опциони протокол. Од 89 држава чланица Опционог протокола, њих 71 су успоставиле НПМ на националном нивоу и показале вољу да спрече неприхватљиво кршење људских права у местима где се налазе лица лишена слободе кроз превентивне посете и сарадњу са надлежним органима власти.
Србија је потписала Опциони протокол септембра 2003. године, ратификовала га децембра 2005. године, док је држава чланица Опционог протокола постала септембра 2006. године. На седници Народне Скупштине Републике Србије јула 2011. године, Заштитник грађана је одређен да обавља послове Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) у сарадњи са омбудсманима аутономних покрајина и организацијама цивилног друштава.
НПМ Србије је од 2012. године када је почео са радом, обавио око 560 посета местима где налазе или се могу налазити лица лишена слободе и упутио преко 2000 препорука за уклањање утврђених недостатака. Од овог броја упућених препорука, захваљујући оствареној сарадњи НПМ са надлежним органима, по већини препорука је поступљено, што указује да међу органима власти преовлађује свест о потреби спровођења усвојених међународних стандарда, поштовању људских права и превенцији злостављања.